Zajęcia z autorkami

z Barbarą Szelągowską autorką
i Moniką Jędrychowską ilustratorką

 1. „Od pomysłu do druku” temat spotkania dla zerówek i I klas

  Czym zajmuje się autor? Jakich pędzli używa ilustrator? Czy korektor to tylko przedmiot służący do zamazywania błędów? – na te i inne pytania odpowiemy w trakcie przeprowadzanych przez nas zajęć. Oprócz tego dzieci zapoznają się – w jasny i prosty sposób z procesem powstawania książki i jej budową – od pomysłu, poprzez druk do sprzedaży w księgarni. Przez cały czas uczniom będzie towarzyszyć trzymetrowa, kolorowa i bardzo wesoła stonoga Jadzia. Będą zagadki, opowiadanie tematyczne, wierszyk dobrany do pory roku, a także zabawa z tablicą „Szanujmy książki”.

 2. „Tajniki powstawania książki” temat spotkania dla II klas

  W trakcie zajęć uczniowie będą mieli okazję poznać osobiście autorkę i ilustratorkę książeczek dla dzieci, a także dowiedzieć się, na czym polega ich praca. Dzieci odpowiadając na zagadki, ułożą na tablicy hasło SPOTKANIE AUTORSKIE.
  Obejrzą 15-minutowy (autorski) film, dzięki któremu zapoznają się również z procesem powstawania ilustracji – od pomysłu, poprzez szkic i poszczególne etapy obróbki komputerowej – do druku.
  Słuchając krótkiego opowiadania uczniowie będą mieli możliwość utrwalenia sobie właściwych zachowań odnośnie szanowania książek.
  Pod koniec lekcji chętne dzieci przeczytają w podziale na zwrotki wybrany wiersz z naszej książki.

 3. „Figle słowne i takie tam…” temat spotkania dla III klas

  Jakie imię ukryte jest w słowie koszula? Jaka cyfra schowała się w wyrazie trzyma? Ile razy występuje głoska sz? Na te i inne pytania będą odpowiadać dzieci po wysłuchaniu krótkich wierszyków.
  Oprócz tego wezmą udział w zagadkowym quizie, w czasie którego rozwiążą na tablicy 18-literowe hasło.
  Dodatkowo obejrzą 20-minutowy film przedstawiający różne techniki tworzenia ilustracji przez ilustratorkę, a także prezentujący możliwości programów graficznych.
  Pod koniec lekcji chętnie odpowiemy na pytania związane z naszą pracą.

 4. „Słowne potyczki” temat spotkania dla klas IV – V

  Celem tych zajęć jest nie tylko zachęcanie do czytania, ale także ukazanie złożoności i piękna naszego języka, poprzez odpowiedni dobór utworów (wierszy, zagadek czy krótkich opowiadań). Chcąc bezpośrednio zaangażować uczniów w spotkanie, proponujemy udział w kilku quizach.
  Na podstawie ilustracji do książki został nagrany dwudziestominutowy film, przedstawiający różne techniki tworzenia ilustracji, a także prezentujący możliwości programów graficznych przy tworzeniu rysunków.
  Pod koniec zajęć chętnie odpowiemy na pytania uczniów związane z naszą pracą.

  Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej przeprowadzać spotkania w takich samych lub podobnych grupach wiekowych; do 70 osób (dwie lub trzy klasy). Możemy przeprowadzić kolejno do pięciu spotkań jednego dnia. Czas trwania spotkania – 45 minut.

Po spotkaniu będzie możliwość zakupu naszych książek.

W sprawie organizacji spotkań prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

 

Przewiń do góry