O nas

Barbara Szelągowska

Pisanie o sobie nie jest łatwe – przynajmniej dla mnie. Jaka jestem? Mam niespokojną naturę, która ciągle gdzieś mnie pcha. Trudno usiedzieć mi w jednym miejscu. Co lubię? Lubię ruch – daje mi poczucie szczęścia; Dużo chodzę (minimum 10000 kroków dziennie); Nieważne dokąd…, nieważne z kim, choć często towarzyszą mi psy. Samochodem jeżdżę w ostateczności – kiedyś zostawiłam go pod sklepem – myślałam, że jak zwykle przyszłam… Lubię podróżować, poznawać nowe miejsca, chodzić po górach, jeździć na rowerze… Lubię ludzi, ale raczej jestem typem samotnika. Wolę słuchać, niż mówić.
W życiu zawodowym robiłam różne rzeczy. Ciągle szukałam swojej drogi. Myślę, że w końcu ją znalazłam. W tej chwili moje hobby zamieniłam w pracę. Pisanie daje mi mnóstwo satysfakcji i samozadowolenia. Zaczęło się całkiem przypadkiem. Choć podobno nie ma przypadków… Zanim zaczęłam pisać książki, pisałam i piszę dla Maca i Juki. Nigdy nie liczyłam dokładnie, ale na pewno coś koło 200 różnych utworów mojego autorstwa można znaleźć w przewodnikach metodycznych dla nauczycieli przedszkola i w podręcznikach szkolnych dla edukacji wczesnoszkolnej (a kiedyś, marzyło mi się żeby, choć jeden mój utwór znalazł się w jakiejś książce). Czasem, w czasie spotkań w przedszkolach, czy szkołach, słyszę jak dzieci mówią moje wiersze i wtedy widzę sens tego, co to robię.
Przykładowe pozycje wydawnicze, w których można znaleźć moje utwory (wiersze, bajki, opowiadania, zagadki, zabawy, piosenki i inscenizacje):
„Księga uśmiechu” Czterolatek, przewodniki metodyczne, Wydawnictwo Juka
„Świat trzylatka” przewodniki metodyczne, Wydawnictwo Juka
„Nasze przedszkole” Roczne przygotowanie przedszkolne, przewodniki metodyczne, Wydawnictwo MAC
„Kuferek czterolatka” Scenariusze zajęć, Wydawnictwo Juka
„Kuferek trzylatka” Pakiet metodyczny, Wydawnictwo Juka
„Oto ja. Elementarz kl. 2 ” MAC Edukacja
„Oto ja kl. 1. Multibook”., MAC Edukacja
„A ja rosnę i rosnę”. Czterolatek. Poradnik dla rodziców dzieci czteroletnich MAC Edukacja
„Oto ja. Elementarz kl. 3 Słuchowiska” MAC Edukacja
CD Pobawmy się sztuką. Płyta z muzyką dla dzieci objętych Rocznym Przygotowaniem Przedszkolnym Wydawnictwo Juka
„Kraina przedszkolaka”. Przewodnik metodyczny 5-latek, Wydawnictwo Juka
„Kraina przedszkolaka”. Przewodnik metodyczny 3-latek, Wydawnictwo Juka
„E-podręcznik do kształcenia ogólnego” dla klasy III, MAC Edukacja
„Antologia literatury dziecięcej. Wiosna”, MAC Edukacja
„Kolorowy start”. Kolorowy start. Trzylatek. przewodnik metodyczny, MAC Edukacja
„Kolorowy start”. Kolorowy start. Czterolatek. przewodnik metodyczny, MAC Edukacja
„Owocna edukacja”. Zabawy ruchowe dla młodszych przedszkolaków CD Grupa MAC
„Kolorowy start z plusem”. Przewodnik metodyczny, Sześciolatek
„Wielki elementarz świąt Bożego Narodzenia” Grupa MAC S.A.
„Olek i Ada” Przewodnik metodyczny, MAC Edukacja

Monika Jędrychowska

Od zawsze lubiłam rysować. Marzenia o byciu rysownikiem odłożyłam jednak na półkę i studiowałam ekonomię na SGH. Nigdy nie oczekiwałam, że praca może mi sprawiać przyjemność. Miałam w głowie przekonanie, że najważniejsze aby dawała utrzymanie. I tak było. Z czasem zaczęłam czuć się jednak bardzo zmęczona i znudzona. Gdzieś w głębi serca marzyłam o pracy, która da mi radość, nie tylko pieniądze.
Często słyszałam, że na realizację marzeń nigdy nie jest za późno. Już w bardzo dorosłym życiu (po urodzeniu drugiego dziecka) postanowiłam zrobić coś dla siebie. Zaczęłam chodzić na „Warsztaty sztuki” i znowu poczułam jak wielką radość daje mi rysowanie. Z czasem zapragnęłam swoje hobby zamienić w zawód. I to się udało!
Obecnie mam na swoim koncie sześć zilustrowanych książek dla dzieci, kilka logotypów, plakaty, ulotki, kolaże. Jestem też współautorką instalacji przestrzennych o charakterze sakralnym. Moje prace były pokazywane na kilku wystawach.

Ilustracje

Ilustrując książki staram się aby było one jak najbardziej różnorodne i dostosowane do klimatu tekstu i wymagań zleceniodawcy. Tworząc rysunki posługuję się akwarelami, ołówkami, stosuję różne materiały (filc, włóczka, wełna, folia bąbelkowa, tektura itp.), używam zdjęć a także wykonuję rysunki całkowicie komputerowo. Bardzo lubię łączyć różne techniki.

Projektowanie graficzne

Ten dział mojej pracy jest dla mnie wielkim wyzwaniem. Tworząc projekty graficzne staram się bardzo uważnie wsłuchiwać w oczekiwania klienta aby zrozumieć jakie jest jego wyobrażenie na zadany temat. Jesteśmy różni, mamy inne wymagania, inną wrażliwość, gust i upodobania. Dlatego każdego traktuję indywidualnie aby we współpracy i porozumieniu stworzyć jak najciekawszy projekt.
Od około czterech lat, razem z moją przyjaciółką, Barbarą Szelągowską tworzymy Agencję Wydawniczo-Autorską BAMON. Basia pisze teksty dla dzieci a ja je ilustrują oraz opracowuję graficznie. Moje prace można zobaczyć na stronie https://jedrychowska.waw.pl

Nasza wspólna działalność

2018
Sierpień Nie trzeba nikogo przekonywać, że przedszkolaki lubią rysować i malować. „Stonoga Jadzia wśród przyjaciół” jest właśnie naszą odpowiedzią na takie zapotrzebowanie. Od teraz dzieci mogą nie tylko poznać Jadzię na spotkaniu, przeczytać o niej w książeczce, ale również ją pokolorować
Wrzesień Na spotkaniach autorskich często powtarzam dzieciom, że inspiracją do pisania może być wydarzenie z naszego życia. Tak właśnie było w przypadku najnowszej książki pt. „Ja Peru(ś), czyli pamiętnik fajowego psa”. W mroźny, styczniowy dzień mój syn znalazł w pudelku porzuconego szczeniaczka. I w ten oto sposób zrodził się pomysł na opisanie w formie pamiętnika przygód Perka i jego koleżanki Birmy.

2017
Październik Wiele miesięcy wytężonej pracy zaowocowało wydaniem kolejnej książki dla dzieci pt. „Stonoga Jadzia i przyjaciele”. Tak jak wspomniałyśmy we wcześniejszych wpisach, w naszym zespole, pojawiła się stonoga Jadzia, uatrakcyjniając spotkania dla przedszkolaków, zerówek i I klas. I to właśnie ona była dla nas inspiracją do napisania książki. Prace nad nią trwały od maja tego roku. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ główni bohaterowie zostali uszyci przez genialną Gosię Martynuską. Monika Jędrychowska, również miała mnóstwo pracy i myślę, że wywiązała się z niej znakomicie. Stosując różne techniki – fotografię, akwarelę, komputer – nadała książce niepowtarzalny charakter. Mam nadzieję, że moje teksty również okażą się ciekawe dla dzieciaków.
Czerwiec Właśnie ukazała się książka charytatywna wydawnictwa Sofijka „Gwiezdne marzenia”. To dla nas obu ogromny zaszczyt, że wiersz „Niezwykłe zoo” i ilustracje do niego wykonane znalazły się w tej książce.
Czerwiec 12 czerwca odbył się III Gminny Recytatorski Konkurs Logopedyczny pod hasłem „Trudne głoski trudna sprawa – z wierszami Barbary Szelągowskiej to super zabawa” w trzech kategoriach wiekowych. Brały w nim udział przedszkolaki i uczniowie klas I-VI z gminy Błonie. Po raz pierwszy w życiu, jako przewodnicząca jury stanęłam przed nie lada wyzwaniem, czyli przyznawaniem miejsc. I znowu ożyły moje wiersze….(więcej)

2017
Styczeń My również uległyśmy magii postanowień noworocznych. Naszym pierwszym, ambitnym celem na ten rok było założenie własnego wydawnictwa – a właściwie Agencji Wydawniczo-Autorskiej BAMON. Od teraz zamierzamy wydawać nasze kolejne książki pod logo BAMON.
Luty Po miesiącach intensywnej pracy, niejednej „burzy mózgów” i kilku nieprzespanych nocach, wydałyśmy (już pod własną marką) drugą książeczkę z serii Posłuchaj, poznaj, zgadnij pt. „Kasia, Daniel i Szczęściarz na tropie”. Oczywiście już myślimy o kolejnych wyzwaniach i kolejnych spotkaniach.
Kwiecień Przez trzy cudowne dni uczestniczyłyśmy w V Przeglądzie Artystycznym pod hasłem „Przedszkolaki na tropie Barbary Szelągowskiej” w przedszkolach na terenie gminy Brwinów. Pierwszego dnia dzieci wykonywały ilustracje do wiersza „Niezwykłe ZOO”. Powstały naprawdę wspaniałe prace. Dzień później przedszkolaki (czasami mimo widocznej tremy) cudownie wcieliły się w postacie z poszczególnych inscenizacji i recytowały wiersze. Ostatniego dnia można się było poczuć jak w Opolu – dzieci naprawdę pięknie śpiewały. Miło jest słyszeć swoje utwory w wykonaniu przedszkolaków.

2016
Maj Po dwóch latach wydałyśmy drugą wspólną książkę „Siedem d(r)eszczowych dni”. Przez te dwa lata byłyśmy na spotkaniach autorskich w ponad stu placówkach: szkołach, przedszkolach, bibliotekach – czasem po osiem, a nawet dziewięć godzin dziennie. Każda spędzona z dzieciakami godzina była niepowtarzalna i wyjątkowa – zwłaszcza, gdy towarzyszyła nam stonoga Jadzia, którą pokochały zarówno przedszkolaki, jak i pierwszaki.

2014
Maj Nie pamiętamy, jaka wtedy była pogoda. Ktoś by powiedział – miesiąc jak miesiąc, ładny. Dla nas na pewno to był wyjątkowy czas, czas oczekiwania i niepewności. To właśnie wtedy wydałyśmy naszą pierwszą wspólną książeczkę dla dzieci. „Kasia i Daniel na tropie” spełniła nasze marzenia i otworzyła przed nami nowe możliwości. To właśnie wtedy wszystko się zaczęło.

Bamon agencja wydawniczo-autorska
A może spotkanie autorskie dla dzieci? Nic prostszego! Wystarczy zadzwonić lub napisać!
Jako Agencja Wydawniczo-Autorska Bamon od 2015 roku organizujemy i przeprowadzamy spotkania autorskie w przedszkolach, szkołach podstawowych, bibliotekach i innych placówkach oświatowych. Dzięki naszemu doświadczeniu i pasji do literatury, umożliwiamy dzieciom bezpośredni kontakt z nami, jako autorkami książek dla dzieci, takich jak: „Stonoga Jadzia i przyjaciele” , „Stonoga Jadzia wśród przyjaciół”, „Przygody stonogi Jadzi”, „Ja, Peru(ś), czyli pamiętnik fajowego psa”, „Tomik pierwszy różnych wierszy”, Siedem d(r)eszczowych dni”, „Kasia i Daniel na tropie”, „Kasia, Daniel i Szczęściarz na tropie”.

Nie ma na co czekać! Możemy razem zorganizować spotkanie autorskie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników.