Czytajmy, bo warto

Jaki wpływ ma czytanie na rozwój dzieci?

Nawyk czytania książek rozwija się w dzieciństwie, dlatego tak ważnym zadaniem rodziców i nauczycieli jest wytworzenie silnej motywacji do czytania. Powinno być atrakcyjnym zajęciem, a nie obowiązkiem. Książki zaspokajają różnorodne potrzeby dziecka, przede wszystkim emocjonalne i intelektualne. Jakie są korzyści z czytania i jak wpływa na rozwój dzieci?


Czytanie pobudza wyobraźnię

Kreatywne myślenie jest niezwykle ważne w codziennym życiu, a książki dają prawdziwą przestrzeń do współkreowania rzeczywistości. Pobudzając wyobraźnię dziecka przyczyniamy się do poszerzenia jego horyzontów i uczymy abstrakcyjnego myślenia. Dzięki temu nasz podopieczny jest bardziej otwarty na świat i procesy twórcze.


Przewodnik po świecie uczuć i relacji

Rozwój inteligencji emocjonalnej ma duży wpływ na postępowanie i wybory dziecka. Kształtując kodeks moralny i etyczny, budujemy w dziecku zdolność do empatii, życzliwości i pomagamy zrozumieć ludzkie emocje. Są to umiejętności nie do przecenienia. Ponadto morały zawarte w książkach pozwalają zrozumieć konsekwencje działania dziecka. Czytanie umożliwia zaspokajanie jego potrzeb intelektualnych i psychicznych.


Książki rozwijają myślenie i stymulują umysł

Poznając losy bohaterów książek nie tylko dajemy dziecku możliwość rozwoju myślenia przyczynowo-skutkowego, ale również mamy wpływ na ćwiczenie pamięci i koncentracji. Ponadto czytanie pomaga w kształtowaniu się myślenia analitycznego, które jest niezbędne podczas rozwiązywania problemów dnia codziennego. Dzięki regularnemu czytaniu dzieci poznają nowe słowa, pojęcia, a także popełniają mniej błędów ortograficznych i stylistycznych.


Od kiedy warto zacząć czytać dziecku?

W pierwszych miesiącach życia czytanie maluchowi spełnia inną rolę. Mianowicie wsłuchując się w głos rodzica spokojniej śpi. Natomiast w późniejszych latach umożliwiamy poznawanie i doświadczanie świata zewnętrznego. Czytając dziecku przekazujemy mu wiedzę o ludziach i świecie.